Chcemy, żeby Państwo mieli lepsze wyobrażenie o tym, jak funkcjonuje nasz ośrodek.W ramach pobytu dziecka zapewniamy:

– całodobową opieka terapeuty uzależnień, psychologa i/lub pedagoga
 
– opiekę ambulatoryjną lekarza psychiatry (konsultacja przy przyjęciu i w późniejszych okresach w razie potrzeby)
 
– kontakty z osobami, które są uzależnione, czy miały różnego rodzaju problemy np. z samookaleczeniami, ale od dłuższego czasu radzą sobie (w ramach zapewnienia wsparcia i pokazania, że jest inna droga)
 
– wyżywienie praktycznie bez ograniczeń (młodzież uczy się odpowiedzialności samodzielnie planując produkty spożywcze do kupienia, jedynie nie wychodzą, żeby je kupić; obiady są cateringowane)
 
– zajęcia zarówno w ramach terapii, jak i inne np. plastyczne i sportowe (jednak priorytetem jest terapia – w tym celu się u nas znajdują) – w ramach możliwości ośrodka jesteśmy otwarci na propozycje ze strony samej młodzieży
 
– diagnozę psychologiczną trudności oraz opiekę i nadzór psychologa
 
– konsultacje dla rodziców (w miarę potrzeby)
 
– terapeutyczne spotkania rodzinne minimum raz w miesiącu (w celu nawiązania ponownie relacji, która często jest nadszarpnięta ze względu na problemy)
 
– zajęcia szkolne na terenie ośrodka, pomoc w nadrobieniu zaległości szkolnych (na podstawie orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego oraz orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu zagrożenia niedostosowaniem społecznym)
 
– jeżeli osoba ukończy terapię, ma możliwość przyjazdu do ośrodka, kiedy chce (w celu podtrzymania, wzmocnienia abstynencji) np. na weekend w cenie tylko wyżywienia

Naszym mottem jest:

„Stwórzmy razem dom, żebyś w przyszłości mógł stworzyć swój własny”.

Dlatego młodzież współtworzy to, co się dzieje w ośrodku.

CO NAS WYRÓŻNIA

Ośrodek Terapii Uzależnień

Mała grupa (do 7 osób)

Zajęcia odbywają się w kameralnej grupie (maksymalnie 7-osobowej). Panuje na nich domowa, rodzinna atmosfera i warunki zbliżone do tych, jakie będą po powrocie do domu rodzinnego.
Ośrodek Terapii Uzależnień

Zespół specjalistów

Psychologowie, pedagodzy, terapeuci uzależnień, osoby z doświadczeniem długotrwałej abstynencji (w większości ośrodków są tylko terapeuci uzależnień), którzy zapewniają całodobową opiekę, 24 h/dobę.
Ośrodek Terapii Uzależnień

Różne formy terapii / oddziaływań

Terapia indywidualna, grupowa, spotkania rodzinne, terapia zajęciowa, mitingi, spotkania i wyjazdy trzeźwościowe, elementy społeczności terapeutycznej i inne.
Ośrodek Terapii Uzależnień

Holistyczna diagnoza

Diagnoza lekarska (lekarz psychiatra), psychologiczna, terapeutyczna i pedagogiczna.
Ośrodek Terapii Uzależnień

Wdrażanie do odpowiedzialności/ pracy

Poprzez podejmowanie różnych funkcji, np.: gospodarza, pralkowego, kwiatkowego, itp.
Ośrodek Terapii Uzależnień

Szkoła na miejscu

Jako jedni z nielicznych zapewniamy w naszym ośrodku przestrzeń do edukacji.
Ośrodek Terapii Uzależnień

Różnorodne zajęcia

Zapewniamy m.in. zajęcia sportowe, artystyczne.
Ośrodek Terapii Uzależnień

Zloty Absolwentów

Ośrodek Terapii Uzależnień

Wyżywienie bez ograniczeń

1. Rodzice - Basia i Karol

Kiedy zaczęliśmy szukać ośrodka terapii uzależnień dla naszej córki było z nami już bardzo źle. Patrzyliśmy na nasze dziecko, wcześniej pełną życia, zwariowaną nastolatkę, teraz młodego człowieka bez marzeń, celu, życia. Szukaliśmy po omacku.

Czuliśmy, że jesteśmy bezsilni, że nie rozumiemy i nikt, absolutnie nikt nie może nam pomóc. Baliśmy się. Depresja, nerwica, lęki, zaburzenia osobowości. Nawet specjaliści dali się zwieść. O narkotykach dowiedzieliśmy się ostatni.

Decyzja była trudna a droga daleka. Nigdy nie zapomnę jak bardzo szybko uciekaliśmy z ośrodka po odprawie. By się nie zatrzymać. By nie zmienić zdania…by nie zabrać jej do domu.

W ośrodku stało się coś czego nigdy chyba nie pojmiemy. Ktoś poskładał nasze dziecko na nowo. Nauczył ją jak mówić i słuchać, jak martwić się i troszczyć o innych. Przywrócił znaczenie i wartość słowu rodzina.

Dziś wiemy, że Darek i Agata oraz wszyscy terapeuci z ośrodka dali naszej córce coś wyjątkowego. Oddali jej marzenia, przyszłość, życie. Dali możliwość wyboru i świadomość siebie.

Kiedy dziś patrzę na moje dziecko czuję, że już wszystko będzie dobrze. Że poradzimy sobie. Że znów jesteśmy rodziną. I czuję wdzięczność. Bez was nie dalibyśmy rady. Dziękujemy

Podopieczny Marcel
Witam Was wszystkich, jestem byłym pacjentem ośrodka Ku dobremu. Z początku nie miałem dobrej opinii o tym miejscu, jak każdy, lecz kierownictwo, wychowawcy i terapeuci pokazali mi co tak naprawdę jest ważne w życiu, jakich wartości należy się trzymać i jakimi należy kierować się po tej krętej i górzystej drodze zwanej życiem. Choć, gdy trafiłem do domu Ku dobremu miałem 15 lat i tak naprawdę płacząc po cichu w poduszkę zadawałem sobie pytanie: „Co ja tu robię?”, to dostałem bardzo szybko odpowiedź na moje pytanie. Nigdy nie zapomnę tego wspaniałego życiowego przeżycia. Myślę, że gdyby nie to doświadczenie, to dziś, w wieku 18 lat nadal bez celu włóczyłbym się po ulicy, myśląc jak zdobyć kolejne dragi, czy okraść rodziców, czy może samego siebie. Dziś mam cele i perspektywy życiowe. Wiem czego chcę. Wiem, że przyjaciele to nie te osoby, które wciskały mi dragi za pieniądze rodziców, ale ci których tak naprawdę nie uważałem za przyjaciół, bo oni chcieli dla mnie dobrze.
Wiem, że moja rodzina to nie mój największy wróg, jak uważałem parę lat temu, tylko największe oparcie w moim świecie. Moja opinia na temat domu Ku dobremu jest jedna i nigdy niezmienna, jest to najlepszy dom do jakiego Bóg mnie zaprowadził!